/Files/images/ryQHkcE8wrw.jpg

Як перетерпіти жару.

Сонце - це не тільки гарант життя на Землі, але й джерело підвищеної небезпеки для людини. І розмовляти з ним по-братерські не треба.

Що таке «сильна спека»? Адже ставимося ми до тепла й холоду по-різному: та сама температура повітря комусь здасться страшною спекою, а комусь приємним теплом…Отож: сильна спека — значить температура навколишнього повітря на 10 і більше градусів вища, ніж середня температура в цю пору року для цієї місцевості. А посуха починається, коли під час сильної спеки і зниженій вологості повітря довгий час немає дощів.

Чим небезпечні ці природні явища? Які неприємності може принести посуха (і сильна спека) полям, садам і городам, ви чудово знаєте. А людині? Для нього головна небезпека при цьому природному явищі — у перегріванні, погрозі підвищення температури тіла вище норми (37,0°С). Перегрітися можна, перележавши на пляжі або просто перегулявши під жарким сонцем без головного убору і у невідповідному одязі. При сильному або тривалому перегріванні можливі тепловий удар і порушення роботи серця. Які симптоми перегрівання? Почервоніння шкіри (опіки), сухість у роті, сильна спрага, можливо навіть втрата свідомості, зупинка дихання і серця.

Як же вберегтися від цих неприємностей? Не можна довго перебувати на сонці, намагайтеся сховатися в тінь. Під час сильної жари потрібно носити світлий одяг. Головний убір - обов'язковий! Пийте більше води: виділюваний шкірою піт приводить до її охолодження. Уживайте трохи більше солі: коли потієш, сіль виводиться з організму, а це шкідливо.

Що ж робити, якщо в когось все-таки трапився тепловий удар? Відразу ж укладіть його в тіні, на місці, що продувається вітром; змусьте дрібними ковтками випити багато води, протріть тіло вологою тканиною. Іноді знадобляться навіть штучне дихання й масаж серця.

Вода, вода, кругом вода.

Що за літній відпочинок без купання? Туга, та й годі. Особливо коли сонечко припікає, а прохолодна вода ставка або річки, озера або моря так і вабить, так і запрошує зануритися. Але і ваблива прохолодою вода може погрожувати смертельною небезпекою. Насамперед, потрібно обов'язково вміти плавати. Недарма ще в стародавніх греків це вміння вважалося такою же необхідністю, як і вміння читати. Але, навчившись цілком пристойно плавати, ми відразу забуваємо про небезпеки, що погрожують нам у воді. А тим часом щороку тонуть 5-7 тисяч чоловік. І більшість із них уміли плавати...

Зануритися і поплавати - це добре, навіть корисно. А ще краще купатися з комфортом. Тобто зі зручностями. Як? А от як!

Насамперед запитай у дорослих, чи варто взагалі купатися в цьому озері (ріці, ставку) - чи досить чиста там вода. А то ще підхопиш яку-небудь інфекцію й будеш лікуватися все літо, що залишилося.

А тепер поговоримо про безпеку на воді.

Ніколи не купайся поодинці у незнайомому місці (невідома глибина, камені, корчі). Втім, у знайомому теж. І ніколи не запливай один далеко від берега – тільки із друзями, які плавають не гірше тебе. Мало що... Та й нудно одному, правда? А взагалі запам'ятай, що безпечніше всього купатися в зоні, обгородженій буями або поплавцями. Повір, їх не просто так установлюють.

В холодну воду заходь повільно, особливо якщо це перше твоє купання в цьому сезоні. Інакше може звести ногу. Або голова закружиться.

Не поринай і не стрибай з обриву у воду, якщо ти не впевнений, що дно чисте. Спочатку поплавай, а ще краще - довідайся у місцевих хлопців, чи немає під водою затоплених колод або арматури - іржавих залізяк, об які можна поранитися.

Не купайся в ріці, по якій плавають катери або судна. Або принаймні тримайся від них подалі. Хвиля від катера може накрити тебе з головою - досить сумнівне і небезпечне задоволення. А якщо ти підпливеш занадто близько до судна, тебе може затягти під гвинти.

Не влаштовуй у воді забави з жартівними «утоплення».

Користуватися надувним матрацом (кругом, автомобільною камерою) треба тільки під доглядом дорослих: матрац може зненацька «здутися» або течія віднесе його далеко від берега.

Якщо ти погано плаваєш, тримайся ближче до берега. Так, щоб у будь-який момент можна було торкнутися ногами дна. І не піддавайся на умовляння друзів, що плавають краще тебе. Їм - забава, а ти ризикуєш наковтатися води. Тільки вчишся плавати? - тоді не заходь глибше, ніж по пояс.

Утомився плавати? – відпочинь, не намагайся встановити рекорд по плаванню. Світового рекорду тобі однаково не побити. Від перенапруги можуть початися судороги. М'язова судорога - у плавця зводить ногу. Так буває не тільки в холодній воді. Якщо таке трапилося, пориньте на секунду у воду з головою і, розпрямивши зведену судорогою ногу, із силою потягніть за великий палець ступні на себе. Як правило, судорога відступає.

Якщо ви заплили занадто далеко, утомилися і, оглянувшись на далекий берег, злякалися, що не зумієте повернутися, тоді вам допоможе вміння відпочивати на воді. Найпоширеніший спосіб - лягти на спину, розправивши ноги й руки, розслабитися і відпочити 2-3 хвилини, лише легкими рухами рук і ніг допомагаючи собі втримуватися в горизонтальному положенні. До речі, на морі, у солоній воді, це зробити легше.

Нарешті, останнє: не купайся подовгу. Якою б теплої не здавалася вода, переохолодитися й занедужати - простіше простого. Як тільки ти почав покриватися "гусячою шкірою", а зуби стали відбивати чечітку, негайно виходь з води. Після цього витрися насухо і витряси воду з вух. Добре прогрійся, пограй у м'яча, побігай і тільки потім іди купатися знову.

Кiлькiсть переглядiв: 777

Коментарi